Mycie fug

Czyszczenie fug pomiędzy płytkami może być czasochłonnym zadaniem, ale istnieje kilka skutecznych metod, które można zastosować.

Poniżej znajdziesz kilka sugestii:

 1. Roztwór wody z octem:
  • Przygotuj roztwór wody z octem (jeden kubek octu na jeden kubek wody). Nasyć mocno szmatkę lub szczoteczkę do fug roztworem i delikatnie pocieraj fugi. Octowy roztwór pomoże w usuwaniu brudu i plam.
 2. Pasta z modyfikowanego soda oczyszczonego:
  • Utwórz pastę, mieszając soda oczyszczona z wodą. Nałóż pastę na fugi i poczekaj kilka minut. Następnie użyj szczoteczki do fug lub starej szczoteczki do zębów, aby delikatnie oczyścić fugi. Spłucz czystą wodą.
 3. Specjalne środki czyszczące do fug:
  • Na rynku dostępne są specjalne środki czyszczące do fug w postaci płynów lub żeli. Wybierz taki, który jest bezpieczny dla rodzaju płytek, na których się znajdują fugi.
 4. Domowe środki z cytryną i solą:
  • Wymieszaj sok z cytryny z solą, aby utworzyć pastę. Nałóż pastę na fugi, poczekaj chwilę, a następnie użyj szczoteczki do fug lub starej szczoteczki do zębów, aby oczyścić fugi. Spłucz czystą wodą.
 5. Wybielacz chlorowy (o ile jest zalecany przez producenta):
  • Wybielacz chlorowy może być skutecznym środkiem do usuwania plam i pleśni z fug. Jednak należy go używać ostrożnie, ponieważ może wybielić fugi i wpływać na ich trwałość.
 6. Maszynki do czyszczenia fug:
  • Istnieją specjalne maszynki do czyszczenia fug, które mogą ułatwić pracę. Te urządzenia zazwyczaj posiadają szczotki lub dysze, które skupiają się na czyszczeniu fug.
 7. Płyny do usuwania kamienia i rdzy:
  • Płyny do usuwania kamienia i rdzy mogą pomóc w usuwaniu trudnych plam na fugach. Upewnij się, że są bezpieczne dla płytek i fug, a także zastosuj się do zaleceń producenta.

Niektóre fugi mogą być bardziej odporne na czyszczenie niż inne, więc może być konieczne powtórzenie procesu lub zastosowanie kilku różnych metod. Ważne jest również, aby unikać silnych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić płytki lub fugi. Przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze przetestuj wybrany środek na niewielkim obszarze, aby upewnić się, że nie spowoduje uszkodzeń.