Co jest ważne podczas kupowania płytek wewnętrznych


Duży wybór płytek ceramicznych może nie ułatwiać szybkiego wyboru. Aby być z nich zadowolonych przez następne lata użytkowania, warto dowiedzieć się więcej na ich temat i w oparciu o tę wiedzę dokonać zakupu. Co jest istotne, kiedy kupujemy płytki do mieszkania lub biura?

  • Klasa ścieralności – jest to bardzo ważna informacja w przypadku płytek szkliwionych. Klasa ścieralności określana jest skrótem PEI. Wysoka klasa ścieralności to np. PEI 3/1500. Tego rodzaju płytki mogą być stosowane w miejscach bardzo intensywnie użytkowanych, jak korytarze i halle. W przypadku wnętrz mieszkalnych można stosować płytki o niższej klasie ścieralności, np. PEI 3/750. Klasa ścieralności określa również wytrzymałość na zarysowania płytek, np. kamieniami w podeszwach butów.
  • Antypoślizgowość – gładka powierzchnia płytek, szczególnie tych szkliwionych może być niebezpieczna w kontakcie z wodą. Płytki do łazienki i przedsionki powinny mieć protekcję antypoślizgową. Zmniejsza to ryzyko utraty równowagi i upadku. Jeżeli chodzi o wybór płytek na ściany do łazienki, to można tam stosować niemal każdy rodzaj nienasiąkliwych płytek.
  • Płytki ceramiczne i ogrzewanie podłogowe – w coraz większej liczbie domów i mieszkań stosuje się ogrzewanie podłogowe. Może ono być montowane wyłączne w łazience, jak również całym budynku. Tu jest bardzo dobra wiadomość – niemal wszystkie rodzaje płytek ceramicznych mogą być montowane na systemach ogrzewania podłogowego.
  • Kaliber – jeżeli kiedykolwiek miałeś kontakt z glazurnikami lub sam układałeś płytki ceramiczne, na pewno wiesz jak ważny jest kaliber płytek, szczególnie przy wysokonakładowych zamówieniach. Aby nie mieć problemów z późniejszym układaniem, należy kupować płytki z odpowiednio dużym zapasem. Pamiętać również trzeba o tym, że tańsze w sprzedaży płytki II gatunku mogą mieć rożny kaliber. Nie jest to dużym problemem, jeśli przewidujemy stosowanie kilku mm spoin. Układając natomiast płytki na styk, należy stosować ceramikę rektyfikowaną.