Cokół czyli wiemy wszystko o tym kto i jak czyści.

Jak doczyszczamy cokoły, skąd bierze się brud na cokołach?

Wchodząc na obiekt do sprzątania w pierwszej chwili widzimy brud w płytkach gresowych w ciągach komunikacyjnych czyli w miejscach po których najczęściej się chodzi. Jest to oczywiste, że w przypadku posadzki z gresu technicznego brud będzie najsilniej osiadał właśnie w tych miejscach, narażonych na najsilniejszą eksploatację, ale z tego zatem wynika brud na cokołach? przecież nikt nie chodzi, nie stawia butów 3cm od ściany albo nikt nie chodzi po ścianach :).

Brudne cokoły to konsekwencja niepopranego czyszczenia posadzki.

Na silnie zabrudzenia na cokołach składają się 2 elementy.

  1. Zabrudzenia wynikające z pracy mopem i kończenia przejścia – zrzucenia brudu w miejscu gdzie cokół spotyka się z posadzką.
  2. Zabrudzenia z mopa w połączeniu z impregnatami i innymi silnymi chemiczne środkami, które bardzo słabo są wypłukiwane i tam osiadają. Silne środki czystości stosowane do czyszczenia posadzki bardzo często zamiast lądując w wiadrze z wodą kończą swoje przejście właśnie na cokole i tam zasychają i tworzą wyżej pokazany widok.

Jak poradzić sobie z zabrudzeniami cokołów.

  1. Regularne doczyszczanie czyli procedura w której silna chemia jest spłukiwana dużą ilością wody – a nie rozcierana mopem. Tak o pracy mopem nie mówimy mycie mopem tylko rozcieranie brudu mopem bo tak działa mop.
  2. Używanie szorowarki, która odkurzaczem zasysa wodę po rozszorowaniu brudu.
  3. Używanie do regularnego sprzątania środków o neutralnym PH czyli PH 6-7. Takie środki nie wymagają płukania!
  4. Nie stosowanie impregnatów do gresu, które dają tylko złudzenie czystości przez 3-6 tygodni a potem sprawiają że posadzka brudzi się jeszcze bardziej.

Czy po wielu zaniedbaniach da się jeszcze doczyścić cokoły?

Niestety doczyszczenie czasem może zakończyć się tylko połowicznym sukcesem. Mimo zastosowania past ściernych taki zabieg i tak może zakończyć się tak że ideału nie uzyskamy. Gres mógł już zostać przeżarty przez niepoprawne korzystanie z chemii, impregnatów i zaniedbania w czasie czyszczenia.