Czego nie wolno robić i dlaczego na podłodze powstają smugi.

W pracy często mierzymy się ze specjalistami zajmującymi się konserwacją powierzchni płaskich i tu słowo konserwacja ma bardzo istotne znaczenie. W tym wypadku “konserwacja” oznacza konserwację starego brudu, przyzwyczajeń oraz błędnie stosowania środków chemicznych.

Każdy specjalista powinien rozumieć znacznie PH na butelce i powinien wiedzieć jak i dlaczego butelki opisuje się w taki a nie inny sposób.

 1. PH >7 a najczęściej PH 13-14 oznacza silne środki zasadowe najczęściej w czyszczeniu posadzek oznaczają środki do doczyszczania, czyszczenie okresowego z użyciem bardzo dużej ilości wody w celu spłukania.
 2. Środki neutralne – do bieżącej konserwacji posadzek najczęściej oparte o związki alkoholowe dzięki czemu łatwo odparowują z powierzchni czyszczonych.
 3. Środki o PH 1-7 czyli kwasy.

Wszystkie te środki są dobre, wszystkie dobrze czyszczą i wszystkie mogą służyć do mycia posadzek jednak każdy z nich ma inne zastosowanie i inne dozowanie w zależności od rodzaju posadzki oraz od rodzaju zabrudzeń.

Zacznijmy od środków o PH neutralnym czyli tych, które powinny być stosowane codziennie lub regularnie do czyszczenia posadzek.

Zalety i zastosowanie:

 1. Bezpieczne dla każdej powierzchni
 2. Szybko odparowują
 3. Nie pozostawiają smug
 4. Nie zmieniają PH czyszczonej powierzchni *

Wady:

 1. Nie usuną silnych zabrudzeń
 2. Nie usuną powłok ochronnych

Środki o PH zasadowym (PH >10) – najczęściej wybierane przez firmy czyszczące.

Zalety i zastosowanie

 1. Bezpieczne dla większości typów posadzek
 2. Silne, usuwają stary brud jak również powłoki ochronne
 3. Duża dostępność na rynku, wielu producentów

Wady

 1. Trudność stosowania ze względu na słabą wiedze personelu.
 2. WYMAGANA neutralizacja
 3. Nie wypłukane pozostawiają smugi
 4. Płukanie = maszyny

Na poniższym obrazku widać jak po doczyszczeniu posadzki i neutralizacji chemii nastąpił powrót do starych “dobrych” praktyk czyszczenia mopem. Smugi to właśnie efekt użycia mopa ze zbyt silną chemią do przetarcia posadzki. Tłumaczenie osób sprzątających przeważnie wygląda tak: bo takie środki mamy, bo tak zawsze robiłyśmy itp….

Jak nie powinno się czyścić podłogi

Środki o PH kwaśnym – zastosowania specjalistyczne.

Zalety i zastosowanie

 1. Doczyszczanie fug znacznie łatwiej przebiega ze środkami kwaśnymi
 2. Usuwanie mleczka po remontowego
 3. Rozpuszczają rdzę, cement, beton

Wady

 1. Silnie toksyczne opary
 2. Wymagają dobrej wentylacji
 3. Szybkie działanie w celu wypłukania
 4. Duża ilość wody niezbędna do dobrego wypłukania*

* Każde czyszczenie powinno się zakończyć neutralizacją PH czyli doprowadzaniem do PH neutralnego. Tylko w przypadku takim podłoga nie będzie wchłaniała brudu! W przypadku środków neutralnych nie wymagane jest spłukanie, gdyż sam środek nie zmienia PH, w przypadku silnych kwasów i zasad płukanie to proces niezbędny wymagający dużych nakładów wody, sprzętu oraz umiejętności.