Dlaczego i jak nie/stosować impregnatów do posadzek.

Impregnacja posadzki, powłoki ochronne to bardzo często pojawiające się słowa w kontekście czyszczenia czy doczyszczania powierzchni wszelkiego typu.

Wielu producentów impregnatów sprzedaje swoje środki jako idealny sposób na czyste powierzchnie i to bezsprzecznie jest fakt. Jednak prawie żaden nie mówi o tym, że każdy impregnat ma swoją żywotność a zdzieranie powłok woskowych, polimerowych czy poliuretanowych to zadanie trudne, kosztowne i raczej poza zasięgiem zwykłego personelu sprzątającego.

W tym artykule skupimy się na 4 grupach: Linoleum/PCV, na posadzkach z gresu, ceramiki oraz lastriko czyli najczęściej spotykanych chropowatych strukturach na podłogach w obiektach publicznych, urzędach, biurach czy szpitalach.

  • Linoleum/PCV

Jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku szpital, gabinetów oraz biur. Linoleum w znacznej części wymaga nałożenia impregnatu – polimeru oraz regularnego jego usuwania i ponownego nakładania. Błysk jaki widać w nowym gabinecie na dobrze zaimpregnowanej podłodze to właśnie jest ta cieniutka warstwa ochronna, która chroni, nabłyszcza i sprawia że brud nie wnika w strukturę porowatej gumy.

Polimeryzacja linoleum

Kiedy nakładać nową warstwę? Jak tylko pojawią się pierwsze oznaki braku błysku czyli zdzierania w korytarzach komunikacyjnych pomieszczeń czyli tam gdzie najczęściej się chodzi.

Przy bardzo dużym ruchu jest to 1/rok lub w przypadku mniejszego ruchu “pieszych” ponowna polimeryzacja powinna się odbyć 1 raz na 3 lata. Nawet najlepsze polimery nie wytrzymują dłużej niż 3 lata.

  • Gres

Gres to rodzaj płytek, który powstaje głównie z przeznaczeniem na podłogi w biurach, domach, urzędach. Większość nie ma połysku i wykazuje się bardzo dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne itp. dlatego może być stosowana na tarasach, balkonach oraz w miejscach o bardzo dużym natężeniu ruchu. Nie impregnujemy gresu, wszelkie środki, które reklamowane są jako środki do gresu zawierają woski woski = krótkotrwały efekt i bardzo szybki powrót do sytuacji sprzed położenia wosku. A zrywanie wosku to praca, której nikomu nie polecamy. Tylko amatorzy, lub osoby, które będą liczyły na zysk ze sprzedaży tego typu środków będą je polecały i nie wspomną o efekcie jojo oraz konieczności wykonania raz na kilka miesięcy procesu bardzo trudnego zdarcia powłoki.

Jak to wygląda w praktyce, posadzka się brudzi, więc inwestor, właściciel przeważnie obiektu użytkowego szuka rozwiązania do “impregnacji” kupuje woski bo tylko one będą się “kleiły” do powierzchni i następuje impregnacja bardzo łatwa i przyjemna mopem. Efekt wow trwa miesiąc dwa lub trzy a potem następuje znacznie szybsze brudzenie się gresu, wosk zaczyna łapać brud i co dalej. Inwestor wrzuca kolejną warstwę wosku i znowu jest trochę lepiej i co dalej…. I na koniec problem wygląda tak:

Brudne płytki po kilkukrotnie przeprowadzanej impregnacji posadzki.

A zatem do sedna jak sobie radzić z silnie brudzącymi się posadzkami z gresu? Jak zadbać i uniknąć tego typu problemu?

Kupić i używać szorowarki ze środkami neutralnymi. Tylko szorowanie i odsysanie wody w przypadku dużego natężenia ruchu daje rezultaty godne polecenia. A jeśli ktoś uważa że szorowarka jest drogim urządzeniem to ma rację jednak wcale nie droższym od mopa, pracownika i impregnatów no i rezultaty są takie jakich oczekujemy bez silnie niezdrowych substancji chemicznych. Istnieje również możliwość wynajmu szorowarki w cenie od 250 zł netto/msc w planie 24 msc. Skontaktuj się z nami i poznasz ofertę.

  • Ceramika/ Gres szkliwiony

Gres szkliwiony i ceramika nie może być i nie powinna być impregnowana.

  • Lastriko

Czym jest lastriko? Z czego jest wykonane? Jest to zlepek kamyczków, żwirku połączonego betonem i wyszlifowanego. Dzięki temu wiemy że TAK lastriko powinno się pokrywać impregnatem, który będzie miał za zadanie chronić i spajać beton, którego struktura sprzyja kruszeniu, ścieraniu.

Wszystkie posadzki przemysłowe wykonane w technologi zacieranego betonu zawsze są impregnowane, tak samo powinno być z lastriko.

Kilka słów o impregnacji i polimeryzacji bo te pojęcia są mylone i stosowane zamiennie co nie jest prawdą.

Impregnaty z reguły powinny penetrować i spajać powierzchnię, w przypadku kostki brukowej impregnaty potrafią wniknąć nawet do 5cm w jej głąb w przypadku lastriko jest to od 2 do 5mm penetracji.

Polimeryzacja to nakładanie warstwy na powierzchnię, czyli impregnat, “film” powstaje na powierzchni i stanowi warstwę ścierna ochronną a nie impregnująca i penetrującą materiał.

Impregnaty chronią rodzaje posadzek chłonących czyli beton, kamień, piaskowiec natomiast polimery chronią materiały niechłonne takie jak linoleum, pcv i inne rodzaje gum.