Impregnacja nagrobków, impregnaty do nagrobków

Czy warto impregnować nagrobek, jeśli tak to jak wykonać impregnację i jak nie popełnić błędów aby impregnacja była skuteczna?

Przede wszystkim tak warto zaimpregnować nagrobek (nie ważne czy jest to granit, marmur, lastryko czy inny naturalny kamień).


Impregnaty przede wszystkim zabezpieczą powierzchnię przed wnikaniem brudu, nadadzą jej połysk oraz ożywią kolory a utworzona przez nie nanopowłoka ochronna sprawi że deszcz woda i brud nie będą przywierały do powierzchni nagrobka. Oczywiście kamień, wypolerowany w procesie przygotowania płyt nagrobkowych nie wymaga chemicznych obróbek, jest tylko polerowany aby zminimalizować jego chropowatość.
Co może w takim razie zaszkodzić powierzchni nagrobka?
– gnijące liście
– wosk ze świeczek
– ptasie odchody
– rdza
– barwniki ze sztucznych kwiatów.
Te wszystkie chemiczne zabrudzenia mogą wniknąć w powierzchnie kamienia i zmienić jego kolor, pozostawić po sobie plamy oraz zmienić strukturę powierzchni nagrobka. Nagrobki z powodu dużych płaskich powierzchni mają problem z długo leżącymi na nich w/w zabrudzeniami.

Właściwości preparatów:
Po wyschnięciu całkowicie nie szkodliwe.
Ulegają biodegradacji.

Najczęściej popełniane błędy przy impregnacji.:
– Materiał powinien być suchy, jest to konieczne i najważniejsze
– Powierzchnia czysta odtłuszczona od plam (w zestawie środek czyszczący).
– Na powierzchniach polerowanych należy wytrzeć nadmiar produktu za 2-3 godziny.
– Przed impregnacją przeprowadzić próbę na niewidocznym fragmencie.
– Nigdy nie nakładać produktu na plamy.

Impregnaty typu “mokry kamień” to rodzaj impregnatów, który może zmienić kolor impregnowanej powierzchni na bardziej ożywiony, sprawia wrażenie mokrego kamienia. Są to impregnaty, które w niewielkim stopniu mogę również doprowadzić do niekorzystnej zmiany koloru dlatego ważne aby spróbować w miejscu niewidocznym przez impregnacją całej powierzchni.