Jak czyścić panele słoneczne?

Panele słoneczne są na ogół samoczyszczące, ponieważ naturalne opady zwykle zmywają nagromadzony kurz i brud. Jeśli jednak Twoje panele słoneczne są przechylone tylko minimalnie lub mieszkasz w obszarze o dużym natężeniu ruchu, suchym lub zakurzonym, a nawet nad morzem, będziesz musiał wyczyścić panele słoneczne, aby nadal generowały maksymalna moc wyjściowa. Kurz, ptasie odchody, brud, liście i pozostałości soli morskiej mogą zmniejszyć ilość energii wytwarzanej przez panele słoneczne, a także skrócić żywotność paneli słonecznych. Panele słoneczne są stosunkowo nową cechą domów mieszkalnych i dlatego niewiele osób wie, jak prawidłowo czyścić panele słoneczne.


Dlaczego należy czyścić panele słoneczne?

Brudne panele słoneczne zmniejszają ilość światła słonecznego pochłanianego przez panel, zmniejszając w ten sposób ilość energii elektrycznej generowanej przez panel słoneczny. Ponadto panele słoneczne są produktem technologii elektrycznej i należy je konserwować, aby działały i były w dobrym stanie przez wiele lat.

Jak często należy czyścić panele słoneczne?

Eksperci zalecają czyszczenie paneli słonecznych co sześć miesięcy, a najlepsze czasy na czyszczenie to późna wiosna i późna jesień, ale domy znajdujące się na obszarach budowlanych i/lub regionalnych/rolniczych powinny czyścić panele częściej. Alternatywnie, jeśli mieszkasz na obszarze stosunkowo klanu, w którym regularnie występują opady deszczu, okresy między czyszczeniem mogą być dłuższe, a nawet niepotrzebne. Przed ich wyczyszczeniem zleć sprawdzenie paneli renomowanemu specjalistom od energii słonecznej.


Kiedy należy czyścić panele słoneczne?

Czyść panele słoneczne w pochmurny dzień wczesnym rankiem lub wieczorem w chłodniejszych miesiącach. Nie tylko ochroni Cię to przed uszkodzeniami słonecznymi, ale także zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu środków czyszczących na panelach słonecznych, pozostawiając dodatkowy tłuszcz lub pozostałości.

Kto może czyścić panele słoneczne?

Każda osoba sprawna fizycznie może czyścić własne panele słoneczne, o ile robi to z ziemi lub posiada profesjonalną wiedzę na temat czyszczenia paneli słonecznych na dachu. Jeśli nie jest to możliwe, będziesz musiał zatrudnić akredytowanego technika z odpowiednim przeszkoleniem w zakresie bezpieczeństwa i sprzętu.


lle kosztuje czyszczenie paneli słonecznych?

Mycie paneli kosztuje od 15 do 20 zł za każdy, co oznacza, że ​​roczne czyszczenie średniej wielkości systemu fotowoltaicznego o mocy 6 kW z 20 panelami może kosztować około 300-400 zł, w zależności od lokalizacji i dostawcy usług.

Jak czyścić panele słoneczne?

Jeśli możesz bezpiecznie dotrzeć do paneli słonecznych z ziemi, możesz sam je wyczyścić. Według specjalistów potrzebujesz dobrej jakości miękkiej szczotki i ściągaczki z plastikowym ostrzem z jednej strony, a z drugiej gąbki obciągniętej tkaniną z długim wysięgnikiem. Użyj węża z odpowiednią dyszą, który doprowadza strumień wody do szczytów paneli.

5 kroków do czyszczenia paneli słonecznych

- Eksperci sugerują że przed przystąpieniem do czyszczenia paneli słonecznych należy poprosić profesjonalnego technika o sprawdzenie oczywistych wad, przebarwień, odprysków lub pęknięć w szkle i upewnienie się, że wszystkie elementy mocujące i kable są bezpiecznie przymocowane do ramy i falownika.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi panelu słonecznego, aby całkowicie wyłączyć system przed przystąpieniem do czyszczenia.
- Po wykonaniu tej czynności usuń luźny kurz i zanieczyszczenia z paneli.
- Używając tylko czystej wody i miękkiej szczoteczki z funkcją gąbki i ściągaczki, usuń uporczywy brud i pozostałości.
- Spłukać wodą klanową i osuszyć ściągaczką.

Czego NIE robić podczas czyszczenia paneli słonecznych?

- Nie używaj produktów ściernych, detergentów ani proszków do czyszczenia paneli słonecznych, ponieważ mogą one porysować szybę i pozostawić osad.
- Twarda woda (bogata w minerały) może pozostawiać osady po wyschnięciu dlatego zalecamy użycie wody demineralizowanej lub destylowanej.
- Wodę należy kierować wyłącznie na górną powierzchnię paneli, a nie na tył paneli lub szczeliny między panelami a dachem.
- Nie myj paneli słonecznych, gdy są gorące – nagła zmiana temperatury z zimnej wody zwiększa ryzyko pęknięcia szyby.