Jak usunąć tłuste zabrudzenia olejowe z posadzki betonowej?

Usuwanie śladów olejowych, smarów z posadzki betonowej.
Jak pozbyć się zabrudzeń tłustych typu smary, oleje z posadzki betonowej? W jaki sposób trwale usunąć tego typu zabrudzenia z przestrzeni takich jak hale magazynowe, biura, sklepy, powierzchnie handlowe czy inne pomieszczenia?

W przypadku tłustych zabrudzeń stosowane są 2 elementy pozwalające na trwałe usunięcie tego typu zabrudzeń. Pierwszym z nich jest temperatura a drugim jest chemia czyszcząca. Oba te elementy mogą być stosowane oddzielnie ale nasze doświadczenie pokazuje, iż połączenie w/w pozwala na szybsze oraz skuteczniejsze usuwanie plam aniżeli w przypadku zastosowanie jedynie gorącej wody albo samej chemii.
Procedura czyszczenia, usuwanie tłustych plam olejowych z posadzki betonowej.

  1. W pierwszej kolejności oczyszczamy posadzkę z wszelkich zbędnych elementów takich jak regały, szafki, pudła czy wszystko to co można usunąć w łatwy sposób. Elementy zbyt duże, ciężkie należy zabezpieczyć folią.
  2. Aplikujemy gorącą wodę w zależności od wielkości zaplamienia oraz miejsca jego wystąpienia. Tzn. jeśli zabrudzenie jest na dworze najlepiej użyć myjki gorąco wodnej ale jeśli jest to małą plamka wystarczy czajnik z wrzątkiem. Jeśli czyścimy we wnętrzu powinniśmy postarać się o małą parownicę, wrzątek z garnczka albo z czajnika. Wszystko zależy od możliwości i konieczności uważania na wszystko znajdujące się wokół czyszczonej powierzchni.
  3. Szorowanie to proces, który pozwala na głębszą penetrację gorącej wody w czyszczoną powierzchnię. Do tego celu można wykorzystać szorowarkę jedno tarczową, automat czy szczotkę/miotłę z dość twardym włosiem.
  4. Aplikacja chemii czyszczącej może nastąpić ręcznie z opryskiwacza ogrodowego, przy pomocy szorowarki jedno tarczowej z pojemnikiem na środek czyszczący czy przy pomocy automatu czyszczącego. Ważne: Należy dobrać odpowiednią proporcję chemii czyszczącej tak aby usuwała brud i jednocześnie nie szkodziła czyszczonej powierzchni. Na większości opakowań jest napisane w jakim stężeniu należy środek stosować.
  5. Szorowanie i pozwolenie chemii na usunięcie zabrudzeń. Czas jest jednym z kluczowych elementów w czasie usuwanie tłustych zabrudzeń z posadzek betonowych dlatego warto poczekać, nie śpieszyć się ze zbieraniem chemii przy pomocy odkurzacza mokro sucho, czy automatu szorującego. Kilkakrotne przeszorowanie chemii również może tylko pomóc oraz przyśpieszyć działanie chemii czyszczącej.
  6. Zebranie, wessanie rozpuszczonego brudu oraz resztek chemii. Odkurzaczem na mokro lub przy pomocy automatu szorującego.
  7. Wypłukanie przy pomocy czystej wody oraz automatu szorującego. Jednym z kluczowych elementów często pomijanym przez osoby zajmujące się czyszczeniem jest usunięcie pozostałości chemii, wypłukanie posadzki oraz powtórne zebranie rozpuszczonego brudu. Jest to ważne ze względu na trwałość utrzymania czystości przez wyczyszczoną powierzchnię.