JAK USUNĄĆ ZAPRAWĘ EPOKSYDOWĄ, DOCZYSZCZA FUGI, PŁYTKI Z POZOSTAŁOŚCI?

Usuwanie pozostałości fug epoksydowych po fugowaniu.

Fuga epoksydowa składa się z połączenia żywicy epoksydowej i proszków wypełniających, dzięki czemu jest bardzo trwała, nieprzepuszczalna dla wody, odporna na plamy i bardzo łatwa do czyszczenia.

Fugi epoksydowe istnieje od ponad dekady i jest powszechnie stosowany w miejscach narażonych na trudne warunki.

My zajmujemy się czyszczeniem płytek, posadzek, fug, klatek schodowych od ponad 10 lat i początkowo stykaliśmy się z zaprawą epoksydową tylko w takich środowiskach jak kuchnie restauracyjne i warsztaty.

Jednak w ostatnich latach zaobserwowaliśmy, że stała się ona popularnym wyborem dla właścicieli domów w całej Polsce, którzy wybrali zaprawę epoksydową zamiast tradycyjnej ze względu na oczywiste zalety, takie jak trwałość, łatwość czyszczenia i zdolność do poprawy ogólnego wyglądu fugi. niektóre rodzaje płytek.

Niestety duża liczba miejsc gdzie jej użyto, była absolutnymi katastrofami z wieloma wadami.

Można to przypisać –

Spoina epoksydowa jest znacznie trudniejsza w obróbce w porównaniu z fugą na bazie cementu (poziomowanie i kształtowanie wymaga dużo więcej umiejętności, a większość glazurników nie ma przeszkolenia, aby móc z niej prawidłowo korzystać)
Całkowite utwardzenie instalacji zajmuje kilka dni i musi być w tym czasie utrzymywane w czystości, co może być trudne, jeśli w mieszkaniu nadal pracują inne osoby (klient szlifował podłogi dzień po ułożeniu żywicy epoksydowej, co spowodowało ogromną ilość pył przyklejony do fugi)
Niezwykle ważne jest, aby glazurnik usunął cały nadmiar zaprawy epoksydowej podczas montażu, gdy jest jeszcze mokra, ponieważ bardzo trudno jest ją usunąć po całkowitym utwardzeniu

Jak usunąć pozostałości zaprawy epoksydowej lub wymyć płytki z resztek epoksydu?

Zaprawę epoksydową można dość łatwo wyczyścić, stosując następujący proces, o ile odbywa się to w ciągu 24 godzin od instalacji. W takim wypadku wystarczy:

Przygotuj roztwór składający się z 10 l ciepłej wody na 100 ml octu
Nałóż roztwór na płytki i wyszoruj za pomocą białej gąbki, aby usunąć pozostałości żywicy epoksydowej z płytek
Oczyść roztwór i usuń zawieszone żywice za pomocą wytrzymałej gąbki do fug.
Ten proces może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, zanim zniknie cała mgła
Możesz również dodać trochę piasku krzemionkowego do płytki, aby usunąć niektóre z bardziej upartych kawałków zaprawy epoksydowej. Upewnij się, że najpierw testujesz na małym obszarze, ponieważ niektóre płytki mogą być podatne na zarysowania (dotyczy to zwłaszcza płytek ściennych)
Upewnij się, że dobrze spłukałeś dużą ilością czystej wody, gdy na płytce nie pozostanie już mgła fugi, niewykonanie tego prawidłowo spowoduje, że cała zawieszona fuga wróci do płytki po wyschnięciu powierzchni.

Jak usunąć w pełni utwardzoną zaprawę epoksydową?

Próba usunięcia zaprawy epoksydowej, której pozwolono w pełni utwardzić, może być absolutnym koszmarem i może stać się bardzo kosztowna ze względu na samą ilość pracy, chemikaliów i wiedzy, której wymaga.

W zależności od rodzaju i marki zaprawy epoksydowej użytej do instalacji, można zastosować różne środki chemiczne. Substancja chemiczna, która działa świetnie w jednej instalacji, może być całkowicie bezużyteczna w innej, więc przed faktycznym rozpoczęciem pracy konieczne będzie przeprowadzenie wielu badań i testów.

W naszej firmie zastosowaliśmy wiele różnych środków chemicznych z różnymi wynikami.

Zdarzają się również sytuacje, w których będziemy musieli użyć kombinacji powyższych chemikaliów (przed wykonaniem tej czynności należy uważnie przeczytać kartę charakterystyki)

Środki chemiczne należy nakładać ostrożnie pędzlem i pozostawić na pewien czas (5 do 20 minut), aby zmiękczyć zaprawę, zanim będzie można ją usunąć.
Użyj ściernej gąbki czyszczącej, aby usunąć fugę z powierzchni płytki po jej zmiękczeniu (wykonuj małe, okrężne ruchy)
Kontynuuj za pomocą gąbki do fug, aby wytrzeć wszystkie poluzowane fugi i pozostałości (jest to ważny krok i musisz być bardzo dokładny, ponieważ każda pozostawiona fuga będzie ponownie przylegać do płytki po wyschnięciu

W przypadku większych powierzchni można użyć obrotowej polerki do podłóg z białym padem polerskim, aby pomóc w procesie usuwania po zmiękczeniu fugi.

Ostrzeżenie – Nie dopuszczaj do kontaktu chemikaliów z elementami mosiężnymi, aluminiowymi i porcelanowymi w czyszczonym obszarze.