Jak wyczyścić posadzkę w kościele?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak skutecznie doczyścić posadzkę w kościele, kaplicy czy innym miejscu o znacznym ruchu pieszych w butach. Ważnym aspektem jest również fakt dużej powierzchni. Kościoły w Polsce w większości mają od 300 do 600 m2, oczywiście są i takie których powierzchnia wynosi znacznie więcej ale pozostańmy przy powierzchni 600m2.

Najważniejsze to sprawdzenie z czego mamy posadzkę w części gdzie przebywają wierni a z czego jest wykonana część prezbiterium.

To bardzo ważne gdyż czyszczenie posadzki z gresu może się znacznie różnić od posadzki z marmury czy granitu.

Najważniejsze to nigdy nie stosować silnych środków w przypadku czyszczenia posadzki z kamienia takiego jak marmur czy granit. Pozorna twardość nie świadczy o niskiej porowatości wręcz przeciwnie. Kamień bardzo mocno chłonie środki chemiczne i bardzo łatwo jest go uszkodzić w przeciwieństwie do gresu, który “zniesie wszystko” od silnych zasad po silne kwasy.

  1. Najważniejsza to określić powierzchnię oraz termin, kiedy usługa ma zostać wykonana, wiele firm pracuje w nocy, weekendy czy w innych porach dnia. Wszystko jest do ustalenia.
  2. Określić czy będzie czyszczenie tylko powierzchni na dole czy również chóru czyli i części położonej wysoko. Czyszczenie chóru wymaga znacznie większego nakładu pracy ze względu na schody oraz możliwość upływu wody z krawędzi.
  3. Kolejny aspekt to materiał z jakiego jest wykonana posadzka.
    1. Kamień granit czy marmur
    2. Gres
    3. Ceramika
    4. Inne…

Najczęściej czyszczenie wykonujemy 2 etapowo na początku z pomocą padów melaminowych oraz szorowarek jednotarczowych, które doskonale odspajają brud od powierzchni.

Jeśli ktoś nie wie co to jest melamina zapraszam do filmiku poniżej.

Kolejny etap to czyszczenie z pomocą dużej maszyny typu automat, szorująco zbierającej wodę.

Dzięki wydajnym maszynom taski, karcher czy numatic jesteśmy w stanie wyczyścić do 5000m2 w czasie jednej zmiany.