Marmur w łazience – stać Cię na to

Marmur w łazience – stać Cię na to

Jednym z najszlachetniejszych i najbardziej wytrzymałych kamieni jest marmur i granit. Minerały wykorzystywane są do produkcji trwałych blatów kuchennych, a także jako okładziny podłóg i ścian. Niestety, marmur i granit mają również swoje wady – jedną z największych są wysokie koszta zakupu. Nie każdego inwestora stać na to, aby do swojego mieszkania zamówić marmurowe podłogi, pomimo że na pewno są piękne i trwałe. Czy można je czymś zastąpić? Okazuje się że tak. Jedną z takich rzeczy są płytki ceramiczne oraz gres polerowany.

Gres imitujący marmur

Jedna z alterntyw to płytki gresowe o dużych rozmiarach, skutecznie imitujące wygląd marmuru. Mogą one występować w różnych kolorach, ale najczęściej spotyka się szare. Tym co dodaje im realizmu, są ciemniejsze żyły, dokładnie takie same jak w marmurowych i granitowych płytach. Układanie tego typu płytek może być wykonywane zarówno na podłogach, jak i ścianach. Wybierając gres imitujący marmur lub granit, możemy zdecydować się na opcję polerowaną i szkliwioną.

Do czego pasuje gres a’la marmur i granit?

Omawiane przykłady płytek gresowych, będą odpowiednim wyborem do łazienek o reprezentacyjnym charakterze – w hotelach, biurowcach, urzędach, a także większych posiadłościach. Niekwestionowaną zaletą płytek gresowych jest ich bardzo duża wytrzymałość na ścieranie, antypoślizgowość oraz mrozoodporność. Ten sam rodzaj płytek co ułożone w łazience, będzie można wykorzystać na podłogę tarasu.

Gres polerowany o fakturze marmur lub granit, szczególnie dobrze komponuje się z wysokiej jakości armaturą i porcelaną łazienkową, zarówno o matowym, jak i błyszczącym wykończeniu. Pamiętać należy o tym, że układanie płytek o większych formatach, powinno odbywać się z użyciem odpowiedniego kleju elastycznego, pozwalającego na odkształcanie się pod wpływem ciężaru i ewentualnej rozszerzalności cieplnej, powodowanej ogrzewaniem podłogowym.