Maszynowe czyszczenie posadzek

A zatem czym jest maszynowe czyszczenie posadzek i jakiego rodzaju maszyn używamy czyszcząc, doczyszczając różnego rodzaju powierzchnie?

Zacznijmy od tego, że maszynowe wzięło się oczywiście od tego, że czyszczenie wykonujemy przy pomocy masz czyszczących takich jak szorowarki jedno tarczowe, czasami zwane mylnie polerkami, gdyż mimo iż wyglądają podobnie to się znacznie różnią zastosowaniem oraz parametrami technicznymi.

Szorowarka jedno tarczowa posiada jedną tarczę czyszczącą, szorującą powierzchnię oraz masę w zależności od modelu od 30 do nawet 100 kg.

W przypadku szorowarek jedno tarczowych można zastosować szczotki z włosiem lub pady szorujące. Wszystko zależny od rodzaju czyszczonej powierzchni i jej chropowatości.

Maszynowe czyszczenie posadzek – szorowarka jedno tarczowa
Szczotka i pady do czyszczenia maszynowego posadzek

W takim wypadku wymagane jest zastosowanie również odkurzacza, który pozwoli na zebranie brudnej wody z rozpuszczonym brudem.

Do czyszczenia większych powierzchni stosuje się szorowarki automatyczne tzw. automaty. Posiadają one zarówno funkcję czyszczenia (szczotki okrągłe lub szczotki walcowe) oraz funkcję odkurzacza, który pozwala w jednym przejeździe wyczyścić i jednocześnie wysuszyć powierzchnię.

Automaty ze względu na znaczne gabaryty i wagę od 100 do nawet 500 kg w przypadku szorowarek z miejscem dla operatora są stosowane w przypadku czyszczenie powierzchni znacznie większych 500m2 + oraz do regularnego czyszczenia np. w dużo powierzchniowych sklepach czy innych obiektach wymagających regularnego czyszczenia.