Poradnik konserwacji elastycznej gumowej nawierzchni – tartanu

Ponieważ wylewana na miejscu nawierzchnia typu tartan ma wiele pozytywnych cech, jeśli jest prawidłowo zainstalowana w odpowiedni sposób moze utrzymać swoje parametry sportowe oraz wizualne przez wiele lat.

Te pozytywne cechy mogą obejmować właściwości takie jak,

 • ciągłe tłumienie uderzeń; równą, dostępną, mocną, stabilną i antypoślizgową powierzchnię;
 • właściwa porowatość lub środki drenujące;
 • atrakcyjne kombinacje kolorów, wzorów i wzorów powierzchni;
 • długotrwałą trwałość.

Obecność ciał obcych i osadów może szybko osłabić te właściwości. Obejmuje to szeroką gamę przedmiotów, od piasku, brudu i kamieni po liście, soki drzewne, gumę do żucia, ptasie odchody, mocz, krew, ślady zadrapań, smołę i typowe produkty do pielęgnacji parku, takie jak benzyna lub tłuszcz.

Im dłużej te w/w elementy pozostają na powierzchni, tym więcej powodują uszkodzeń, dlatego ważna jest regularna konserwacja.Główny klucz do skutecznej konserwacji powierzchni tartanowej to:

Trzymaj luźne zanieczyszczenia z dala. Luźne zanieczyszczenia, takie jak piasek, brud i małe kamienie na wierzchu jednolitej nawierzchni może odtworzyć zagrożenie poślizgiem. Ponadto drobne cząstki mogą gromadzić się w porowatych otworach i zatykać ważne elementy drenażowe niektórych powierzchni, podobnie jak matujące materiały, takie jak ściółka z liści. Te cząstki mogą być również ścierne; przyspieszają zużycie i skracają żywotność powierzchni.

Zaleca się regularne okresowe usuwanie luźnych zanieczyszczeń. Najlepiej jest odkurzać porowate powierzchnie, aby oczyścić przepuszczalne otwory, a także usunąć górną ściółkę, ale skutecznym sposobem osiągnięcia tego może być również dmuchanie czyli przedmuchanie powietrzem z dmuchawy do liści. Zamiatanie na sucho lub szorowanie usunie luźną ściółkę, ale może zmusić więcej drobnych cząstek do porowatych otworów niektórych powierzchni. Powinno to być wykonywane co najmniej raz na dwa-trzy tygodnie, ale może być konieczne częściej, jeśli wymagają tego lokalne warunki. Podstawowy sprzęt do rutynowej konserwacji i zestaw zaopatrzenia do wylewanych powierzchni –

Standardowy zestaw rutynowej konserwacji dla tych nawierzchni to:

 • środek do czyszczenia tartanu
 • 2 opryskiwacze ogrodowe, kwasoodporne z pompką ręczną lub elektryczną
 • myjka gorąco wodna
 • 2 wiadra do czyszczenia i płukania
 • parownica
 • Środek do czyszczenia oleju, smaru
 • jednorazowe szmaty
 • jednorazowe rękawiczki
 • odkurzacz lub dmuchawa do trawnika do powierzchni orowatych
 • miotła z miękkim włosiem do powierzchni nieporowatych

Ptasie odchody lub inne odchody – nie próbuj rozluźniać żadnych suchych odchodów, które są przymocowane do powierzchni; może to spowodować przenoszenie grzybów chorobotwórczych w osadach przez powietrze.

Nosić jednorazowe rękawiczki. Usuń wszelkie luźne ekskrementy. Zebrać pozostałości jednorazowymi szmatami. Zdezynfekować środkiem z chlorem. Wchłonąć pozostałości jednorazowymi szmatami lub oczyścić myjką i dobrze wypłukać.

Krew ― Założyć rękawiczki jednorazowe. Usunąć i zdezynfekować, rozpylając środek dezynfekujący. Zebrać pozostałości jednorazowymi szmatami. Podwójnie spłucz czystą wodą.

Guma do żucia ― Zastosuj suchy lód (zwykły lód nie jest tak skuteczny) do zamrożenia lub myjkę gorąco wodną z turbo dyszą, aby rozpuścić gumę z powierzchni i ją usunąć.

Benzyna – Umyj wodą z detergentem. Zanurzyć się jednorazowymi szmatami. Dwukrotnie spłucz czystą wodą.

Plamy z trawy — Zastosuj środek czyszczący do olejków. Wszoruj i wchłaniaj jednorazowymi szmatami. Podwójnie spłukać czystą wodą

Mech / Glony / Pleśń / Pleśń ― Użyj środka pleśniobójczego. Dwukrotnie spłucz czystą wodą.

Smoła / kredka / szminka / sok drzewny / olej silnikowy / smar — Zastosuj ciepłą lub gorącą wodę z myjki ciśnieniowej, parownicy lub z czajnika elektrycznego.

Pryskać / wymiociny / wydzielina z nosa ― przy pomocy gorącej wody z parownicy, myjki czy czajnika elektrycznego.