Skuteczne mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych tanio i dobrze ale bez mopa!

Podłogi w każdym obiekcie, domu, biurze, magazynie, sklepie czy hali to miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia. Intensywna eksploatacja, sprawia, że wymagają odpowiedniego traktowania aby służyły przez długie lata. W zakładach przemysłowych, silnie zabrudzenia posadzek wpływają na estetykę lecz również na bezpieczeństwo. Agresywne środki czyszczące nie są rozwiązaniem problemu, lecz jedynie przyśpieszają uszkodzenia ochronnej warstwy posadzki. Zatem jak czyścić? Czy warto słuchać google?

Po wpisaniu w google wyskoczyła porada, która jest absolutnie nieprofesjonalnym podejściem do czyszczenia posadzki. Mop i chemia…. JEDNAK NIE JEST TO PROFESJONALNE PODEJŚCIE!

A zatem jak czyścić posadzki? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak profesjonalnie doczyszczać posadzki.
  • Jakie są rodzaje posadzek i czym się różnią w aspekcie czyszczenia.
  • Jak krok po kroku profesjonalnie czyścić posadzki.
  • Jaki środek, jakie maszyny wybrać do czyszczenia posadzek.

Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych?

Mycie posadzki powinno się dostosować do rodzaju powierzchni oraz rodzaju zabrudzeń. Tylko dzięki temu nasze czyszczenie będzie skuteczne z jednoczesnym dbaniem o żywotność posadzki. Najczęściej w przemyśle wybiera się posadzki betonowe, które cechują się dużą wytrzymałością. Wykazują jednak znaczną podatność na zabrudzenia. Beton po wypolerowaniu powinien zostać bardzo dokładnie zaimpregnowany krzemianem litu lub z pomocą specjalnych wytrzymałych farb lub żywicą epoksydową.

Jak czyścimy posadzki betonowe? Krok po kroku.

  1. Jeśli zabrudzenia są tylko sypkie takie jak piasek, kurz, pył, resztki cementu, betonu bardzo często wystarczy wykorzystać myjkę ciśnieniową do mycia posadzki.
  2. Jeśli posadzki są ubrudzone smarami, gumą z opon wózków widłowych czy innych pojazdów lub w wypadku innych rodzajów zabrudzeń wtedy stosujemy chemię czyli sile zasadowe środki czyszczące.

Mycie zaczynamy od nałożenia chemii z pomocą mopa, opryskiwacza czy prosto z szorowarki jednotarczowej. W zależności od rodzaju zabrudzeń mogą być to środki do zabrudzeń ropo pochodnych, gumy, czy innych zabrudzeń.

Czas, to ważny aspekt każdego czyszczenia a dokładniej czas jaki środek powinien leżeć na powierzchni i rozpuszczać brud. Środek nie powinien leżeć zbyt długo ani zbyt krótko. Czas najlepiej dostosować na podstawie szybkiej próby.

Do posadzek wykonanych z płytek ceramicznych, gresowych można również zastosować środki kwaśne, pozwalają one ne tylko doczyścić powierzchnię płytek lecz również fugi. Tak środki kwaśne pomagają w czyszczeniu fug.

Nie da się wyczyścić posadzki mopem, mop nie zbiera zabrudzeń lecz tylko je rozciera, czyli z małego zabrudzenia na posadzce może się zrobić znacznie większe zabrudzenie… Tak mop nie wciąga brudnej wody.

Jaką maszynę wybrać do czyszczenia posadzki? Na co zwrócić uwagę?

Maszyna powinna być przede wszystkim dobrana do wielkości powierzchni. Mała maszyna do małych wąskich korytarzy, pomieszczeń. Np, szorowarka comac vispa.

Szorowarka do małych powierzchni

Do większych powierzchni, o wymiarach od 500 do 2-3 tys m2, warto pomyśleć o czymś większym, co pracuje z dyskiem o średnicy min. 17″ czyli 43cm lub większej.

Szorowarka do średnich powierzchni

Mamy jeszcze szorowarki samojezdne zasilane akumulatorowo i są to świetne urządzenia do bieżącego czyszczenia sklepów, hali które mają duża powierzchnię od kilku do kilkudziesięciu tysięcy m2 przy jednoczesnej konieczności wykonywania pracy czyszczenia w czasie funkcjonowania obiektu. Np. w centrach handlowych, fabrykach, które pracują 24h/7 dni itp.

Dlaczego warto skorzystać z szorowarki, która mocy, szoruje i zbiera wodę?

  1. Czyszczenie na mokro nie podnosi kurzu.
  2. Listwa ssąca zbiera zabrudzoną wodę
  3. posadzka pozostaje sucha