W JAKI SPOSÓB UŁATWIA KONSERWACJĘ SWOICH POSADZEK BETONOWYCH?

Projektując podłogę, pamiętaj, że wzory cięcia piłą tworzą wąskie rowki na powierzchni tzw dylatacje, które mogą zatrzymywać brud.
W obszarach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia i foyer, należy ograniczyć konserwację i zużycie, stosując wewnętrzne maty podłogowe lub dywaniki. Zewnętrzne maty podłogowe pomagają również zmniejszyć ilość brudu i piasku, który jest śledzony.
Zawsze postępuj zgodnie z harmonogramem uszczelniania lub konserwacji zalecanym przez wykonawcę betonu, aby utrzymać podłogę dekoracyjną jak najlepiej.

JAK CZYŚCIĆ POSADZKI BETONOWE BETONOWE?
Czyszczenie:

W większości przypadków na betonowych podłogach w budynkach mieszkalnych występuje niewielki ruch pieszy, a ten prosty schemat czyszczenia sprawi, że będą wyglądały jak nowe przez wiele lat:

- Regularnie osuszaj mopem lub wilgotnym mopem, aby utrzymać brud i brud, zmniejszając ścieranie.
- Wilgotny mop ze środkiem czyszczącym o neutralnym pH i wodą do okazjonalnego głębszego czyszczenia.
- Chroń za pomocą dobrego błonotwórczego uszczelniacza i warstwy wosku lub lakieru do podłogi. W razie  potrzeby nakładaj ponownie, w zależności od zużycia, zazwyczaj co kilka lat.

Postępuj zgodnie z tym samym schematem dla zabrudzonych podłóg w pomieszczeniach komercyjnych; jednak ze względu na zwiększony ruch pieszy konieczne jest częstsze nakładanie preparatu ochronnego.

Poplamione podłogi powinny być zawsze zabezpieczone dobrym impregnatem do podłóg, aby były odporne na wodę, brud, plamy i ścieranie. Ta wierzchnia warstwa ochrony nie tylko przedłuża żywotność podłogi, ale może również poprawić kolor i dodać połysku. Uszczelniacze na bazie wody są generalnie zalecane do użytku w pomieszczeniach, ponieważ nie zawierają szkodliwych oparów. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz tę listę często zadawanych pytań dotyczących uszczelniaczy do posadzek betonowych.

W celu dalszej ochrony przed plamami, brudem i ścieraniem, wielu wykonawców zaleca nałożenie na uszczelniacz dobrego wosku do podłóg klasy komercyjnej, przeznaczonego do podłóg betonowych. Ta warstwa pomaga zachować uszczelniacz, odbierając ciężar codziennego użytkowania. Znacznie łatwiej jest wypolerować drobne rysy i ślady zużycia z wosku, a wosk jest również łatwiejszy do ponownego nałożenia niż uszczelniacz. Ta powłoka woskowa jest często określana jako impregnująca warstwa ochronna.

KONSERWACJA BETONU POLEROWANEGO

Dzięki procesowi zagęszczania i polerowania, polerowane posadzki betonowe są niezwykle trwałe. Są one generalnie łatwiejsze w utrzymaniu niż inne rodzaje dekoracyjnych podłóg betonowych, ponieważ nie wymagają impregnacji ani wosków. Dzięki tej podstawowej procedurze czyszczenia polerowany beton powinien zachować swój blask przez lata:

Regularnie wycieraj kurz mopem, aby usunąć brud i piasek.
Od czasu do czasu mop na wilgotno środkiem czyszczącym o neutralnym pH lub specjalnymi środkami czyszczącymi i kondycjonującymi przeznaczonymi do betonu polerowanego. Te środki czyszczące nie tylko czyszczą powierzchnię, ale pozostawiają po sobie odporną na zabrudzenia warstwę. Można je nakładać mopem i nie wymagają polerowania.
Jeśli podłoga zacznie w końcu tracić połysk, często wystarczy polerować powierzchnię komercyjną pastą do polerowania. Jeśli konieczne są dalsze poprawki, podłogi można lekko wypolerować drobnoziarnistym materiałem ściernym. Zapoznaj się z tą listą kontrolną dotyczącą konserwacji polerowanych podłóg.

CZYSZCZENIE BETONU ZWYKŁEGO

Powierzchnie, które nie zostały pokryte dekoracyjnymi wykończeniami, takimi jak malowanie lub polerowanie, nadal wymagają rutynowej konserwacji. Podobnie jak w przypadku betonu dekoracyjnego, rodzaj i ilość konserwacji zależy od zużycia, na które podłoga jest narażona od lekkiego ruchu pieszego do ciężkich pojazdów i smarów. Inną kwestią związaną z czyszczeniem zwykłego betonu jest to, dlaczego jest on czyszczony? Czy jest to rutynowa konserwacja, czy jest przygotowywana do barwienia lub aplikacji dekoracyjnej?

Do codziennego mycia posadzki betonowej należy podejść następująco:

- Oczyść powierzchnię z kurzu i zanieczyszczeń za pomocą miotły, dmuchawy lub węża ogrodowego i wody.
- W przypadku plam najpierw wypróbuj ciepłą wodę i miękką (niemetalową) szczotkę do szorowania. Przejdź od łagodnego mydła do mocnego mydła, a na koniec dodaj amoniak.
- W przypadku uporczywych plam mogą być potrzebne środki chemiczne lub odtłuszczacze. (Powinny być używane tylko na zwykłym betonie, a nie na poplamionych lub polerowanych powierzchniach.)
- Impregnacja betonu po dobrym oczyszczeniu może znacznie ułatwić dalsze czyszczenie.

Nie używaj kwasu solnego do czyszczenia betonu, jeśli planujesz malowanie betonu w przyszłości. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat i przygotowania powierzchni skontaktuj się z nami.