Szlifowanie, czyszczenie, renowacja, polerowanie, impregnacja posadzki co to znaczy? Czym różnią się od siebie w/w procesy?

W czasie procesu budowy obiektu przemysłowego ale coraz częściej biura czy domu inwestor decyduje się na posadzkę z betonu. Wyszlifowany, wypolerowany i zaimpregnowany beton może stanowić praktyczną, wytrzymałą ale również bardzo estetyczną podłogę.

Szlifowanie posadzki to proces, który wykonuje firma zajmująca się “układaniem posadzki”. Po wylaniu posadzki następuje jej szlifowanie kamieniami diamentowymi z pomocą dużej szlifierki do betonu z głowicą składającą się z 3 dysków z których każdy kręci się niezależnie. Możliwość montażu różnych kamieni szlifierskich daje możliwość szlifowania, polerowania aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Jednak maszyna tego typu jest ciężka, duża, droga i wymaga doświadczonych pracowników.

Szlifowanie zaczyna się od kamieni diamentowych i bardzo dużym ziarnie gradacji po czym do szlifierki zaczyna się przyczepiać pady szlifierskie o gradacji od 30 do nawet 3000 w celu uzyskania idealnego połysku.

Pady do szlifowania posadzki, lastriko

W każdym kolejny kroku posadzka staje się coraz bardziej gładka, błyszcząca i twardsza.

Ważne jest również to że pomiędzy szlifowaniem padami o gradacji 400 a 1000 powinno się przeprowadzić impregnację czyli rozprowadzenie środka do lepszego wiązania betonu a co za tym idzie przedłużającym żywotność, zmniejszającym pylenie oraz kruszenie się betonu.

Renowacja posadzki.

Renowacja to proces, który należy wykonać po kilku latach użytkowania posadzki betonowej. W takiej sytuacji można oczywiście użyć dużej szlifierki do betonu ale w przypadku prostszej i tańszej metody czyli szlifowania z pomocą szorowarki jedno tarczowej i padów diamentowych.

Pady diamentowe do renowacji posadzki

Szlifowanie, renowację posadzki betonowej zaczynamy od pada diamentowego o gradacji 400, wykonujemy 5-10 przejść w technice na krzyż z dużą ilością wody. Po wykonaniu procesu szlifowania, po każdej gradacji należy zebrać wodę, brud oraz osuszyć posadzkę z pomocą szorowarki typu automat – szorująco zbierającej.

  • Zaczynamy od gradacji 400
  • Zbieramy wodę
  • Szlifujemy padami o gradacji 800
  • Zbieramy wodę
  • Nakładamy impregnat
  • Szlifujemy szorowarką z padem 1500
  • Zbieramy wodę
  • Szlifujemy na sucho z pomocą polerki wysoko obrotowej z padem o gradacji 3000 co powinno się skończyć idealnie gładką powierzchnią. Dzięki obrotom na poziomie 1500 obrotów/min

Zbieramy wodę i czyścimy z pomocą szorowarki typu automat.

Czyszczenie posadzi betonowej.

Czyszczenie posadzki betonowej hali, obiektu przemysłowego to proces kilku etapowy, który staramy się zacząć od spłukana wszystkich luźnych zabrudzeń na powierzchni betonu takich jak piasek, żwir, i inne zabrudzenia. Najczęściej korzystamy z myjki ciśnieniowej i ściągaczek do wody.

W kolejnym etapie nakładamy środki czyszczące do usuwania śladów po gumie i innych zabrudzeń. W kolejnych etapach spłukujemy wodę z pomocą myjki lub/i szorowarek szorująco zbierających oraz myjek ciśnieniowych.

C

Pady jakie można zastosować to:

  • melamina
  • pady diamentowe
  • pady czarne, czerwone itp.

Ostatnim etapem jest polerowanie czyli zastosowanie polerki wysoko obrotowej 1500obr/min co pozwala na uzyskanie połysku posadzki betonowej.